V tak konkurenčním odvětví, jakým je kovozpracující průmysl, je neustálá poptávka po zdokonalování výrobních procesů a následném zvyšování produktivity společností. Právě z daného důvodu bylo v průběhu let vyvinuto několik svařovacích metod, které se od sebe však odlišují.
Svařování je v podstatě proces, který spojuje kovové díly dohromady. V následujících řádcích se zaměříme na MIG/MAG svařování a svařování metodou TIG, které se zpravidla nejvíce používají v robotických svařovacích buňkách v různých průmyslových odvětvích.
Svařování MIG/MAG
Svařování MIG/MAG (Metal Inert Gas / Metal Active Gas) se skládá z kontinuálního svařovacího drátu chráněného atmosférou. Jediným rozdílem mezi svařováním MIG a MAG je typ používaného plynu. V případě svařování metodou MIG se používá inertní plyn (tento plyn nereaguje s materiálem svarové elektrody, např. argon nebo helium), který je ideální při práci s hliníkem, mědí, hořčíkem anebo titanem. Zatímco při svařování metodou MAG se používá aktivní plyn (např. CO2), který je ideální pro díly z uhlíkové či nerezové oceli.
Na počátku svého vývoje bylo svařování MIG/MAG dobře přijímané především v automobilovém průmyslu, ale pro většinu průmyslových odvětví bylo považováno za nákladný proces. Později, s rozvojem CO2 a dalších ochranných plynů, se tento proces stal dostupnějším a cenově přijatelnějším, což vedlo k jeho využití ve většině průmyslových odvětví.
Svařovací proces MIG/MAG má následující hlavní výhody:
- vysoká rychlost svařování (ve srovnání s různými stávajícími postupy),
- snadné svařování v různých polohách,
- vysoká rychlost ukládání materiálu,
- menší deformace kovu.
Svařování TIG
Svařování TIG (svařování wolframovým inertním plynem) využívá elektrický oblouk mezi spojovanými kovy a wolframovou elektrodou. Tento typ svařování má při dobrém provedení velmi vysokou kvalitu a obvykle se používá u náročných projektů z hliníku i nerezové oceli, jako jsou projekty v leteckém průmyslu.
Hlavními výhodami svařovacího procesu TIG jsou:
- vysoká kvalita svarových kuliček,
- menší zahřívání svařovaného dílu,
- absence rozstřiků.
https://rekonstrukcebydleni.cz/casto-varite-s-cesnekem-jak-se-rychle-zbavit-zapachu-z-rukou/
https://peknebydlet.cz/jak-sklizet-destovou-vodu-a-pouzit-ji-v-zahrade/
https://aaabydleni.cz/co-byste-nemeli-v-zari-promeskat-ve-vasi-zahrade/